E-Posta Oltalama Saldırıları Hk.

Son zamanlarda üniversitelerimiz e-posta adreslerine kullanıcı hesaplarına aldatmaya yönelik  aşağıda bir örneği görülen (Phising Mail) maillerin geldiği tespit edilmiştir.

Söz konusu adreslerden hesap yükseltme, hesap değişikliği, kota artırma vb. işlemlere ilişkin Teknik Destek Sistemi, BİDB,  E-posta Birimi, vb. adlarla gelen e-postaların dikkate alınmaması, bu e-postalara cevap dönülmemesi ve E-posta ile gelen içerikte yer alan linklere veya eklere (E-posta hesabınızı yükseltmek için ekli e-postayı indirin.) tıklanmaması gerekmektedir.

Kullanıcılarımızın kurumsal iletişim araçları ve elektronik posta hizmetleri ile yapılan iletişimlerde nereden geldiği bilinmeyen ve beklenilmeyen maillerin açılmaması, söz konusu maili tıklamadan silmeleri ve adresinden şüphe duydukları bu gibi elektronik postalar hakkında duyarlı olmaları bilgi güvenliği açısından son derece önemlidir.

Bu ve benzeri şüpheli görülen mailller hakkında yardım almak için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Güncelleme Tarihi: 6 Temmuz 2023

Misafir Kullanıcı

Eduroam

Eğitim Materyalleri

AFSÜ Portal

Skip to content