Üniversitemiz Kağıtsız Erasmus (EWP) Sürecine Hazır

Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından sürdürülen ortak çalışmalar neticesinde Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, YETKİM Kimlik Federasyonu tarafından faaliyet gösteren ev kurum veya servis sağlayıcı ağına katılan üniversiteler arasına yerini aldı. Bu katılımla beraber, “Kağıtsız Erasmus” (Erasmus Without Paper) sürecine geçiş için önemli bir adım atılmış oldu.
Kağıtsız Erasmus (EWP) projesi ile tüm Avrupa ağında yükseköğretim kurumları arasında gerçekleşen hareketliliklerde dijitalleşmeyle birlikte kağıt kullanımının en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Bu yüzden üye olan yüksek öğretim kurumlarının, öğrenci hareketliliği verilerini paylaşabilmesi için Avrupa Akademik Ağı GEANT tarafından kurulup işletilen EduGAIN yetkilendirme servisinin kullanılmasına karar verilmiştir.
Türkiye’deki yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kimlik federasyonu olan ve TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yönetilen YETKİM, Avrupa Akademik Ağı eduGAIN altyapısının bir parçasıdır. YETKİM federasyonuna katılan kurumların kullanıcıları kurumsal kimlik bilgileriyle farklı web servislerine bulundukları yerden bağımsız olarak erişme şansına sahip olacaktır. 73 farklı ülkenin eğitim ve araştırma ağları tarafından işletilen federasyonların katılımı ile 2 bin 600’den fazla kimlik sağlayıcısı ve bin 800’den fazla hizmet sağlayıcısı aynı çatı altında toplanmıştır.
Kağıtsız Erasmus (EWP) süreci  Erasmus 2021-2027 yıllarını kapsayan yeni dönemde kademeli olarak öğrencilerin öğrenim anlaşmalarının dijital ortamda imzalanabilmesi (2021) ve kurumlar arası anlaşmaların çevrimiçi yönetilmesi (2022)  gibi önemli değişimleri içermektedir.
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi 22 Eylül 2021 tarihi itibariyle YETKİM federasyonuna kimlik sağlayıcı ve servis sağlayıcı olarak dahil olmuş bulunmaktadır.
YETKİM Nedir?
YETKİM, Türkiye’nin yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kimlik federasyonudur.
Kimlik federasyonu, web kaynakları için kimlik doğrulama ve yetkilendirme altyapısı sağlar. Bu altyapı ile kurumlararası web kaynaklarına erişim basit ve güvenli olur. Kişiler, kendi kurumlarındaki kimlik bilgileri ile birçok web kaynağına erişim sağlayabilirler.
YETKİM, Ulusal Akademik Ağı ULAKNET’e bağlı yüksek eğitim ve araştırma kurumları için kurulmuş kimlik federasyonudur.
YETKİM, web kaynakları için Tek Oturum Açma (TOA) yöntemini ile kimlik doğrulama ve yetkilendirme altyapısı sağlar. Bu altyapı ile kurumlararası web kaynaklarına erişim basit ve güvenli olur.
TOA, tek bir kullanıcı ile tek oturum açarak tüm servislere erişim sağlayan bir kimlik doğrulama ve yetkilendirme mekanizmasıdır. Bu yöntem kullanıcılar için kullanıcı adı parola yönetimini kolaylaştırırken, sistem yönetimi için ihtiyaç duyulan işgücünü de azaltır. Böylece kullanıcıların e-posta, kütüphane ve öğrenci sistemi gibi farklı servislere tek bir adımda erişimi sağlanmaktadır.
YETKİM hakkında daha detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.
YETKİM Katılımcıları için https://yetkim.org.tr/katilimcilar/

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2022

Misafir Kullanıcı

Eduroam

Eğitim Materyalleri

AFSÜ Portal

Skip to content